Zdravotnické prostředky

Hojení ran

AQVITOX FLOWFIBER AG
L-MESITRAN®
VACUTEX®

Zmírnění bolesti kloubů při osteoartróze

DUROLANE®
FERMATHRON®
FERMATHRON PLUS®

Mukozitida v dutině ústní

GELCLAIR©

Pomůcka pro chirurgické výkony

PROVEDYE©

AQVITOX FLOWFIBER AG ® – antimikrobiální krytí na rány

OKAMŽITÉ UVOLŇOVÁNÍ STŘÍBRA Z NÁPLASTI * PRODLOUŽENÉ UVOLŇOVÁNÍ STŘÍBRA * VYSOKÁ ODOLNOST VŮČI VLHKOSTI *  GELOTVORNÉ KRYTÍ * REDUKCE ZÁPACHU * ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK * AQVITOX FLOWFIBER AG JE PLNĚ HRAZEN ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ  

Základní informace: Aqvitox Flowfiber Ag je antimikrobiální kryti se stříbrem je indikováno pro
použiti při léčbě středně až silně erodujících ran. Jedná se o sterilní podložku z netkané textilie, s vysokým obsahem M (kyseliny mannanové) kalcium alginátu a karboxymethylcelulózy (CMC), tzn. komplex stříbrných iontů v alginátu, který uvolňuje ionty stříbra v přítomnosti tekutiny v raně.

Jak přípravek funguje: Když se absorbuje tekutina z rány, kryti produkuje gel, který napomáhá vytvořeni vlhkého prostředí pro optimální hojení ran a umožňuje šetrné odstraněni bez poškozeni hojící se tkáně. Stříbrné ionty uvolněné za přítomnosti exsudatu do rány jsou účinným antimikrobiálním agens proti širokému spektru mikroorganismů, které často způsobuji bakteriální kolonizaci a infekci ran.

Dostupná balení: Náplasti: 5×5 cm, 10 ks; 10×10 cm, 10 ks. Plně hrazena ZP

Výrobce: Společnost Advanced Medical Solutions Ltd.
Informační materiály: Leták pro zdravotnické odborníky

DUROLANE® 60 mg/3 ml – přípravek ke zmírnění bolestí způsobených osteoartrózou 

PŘINÁŠÍ SILNOU A DLOUHO TRVAJÍCÍ ÚLEVU OD BOLESTI PŘI OSTEOARTRÓZE * PŘÍMÉ PŮSOBENÍ NA ZASAŽENÉ KLOUBY * MŮŽE POMOCI ODDÁLIT ENDOPROTÉZU KYČELNÍHO NEBO KOLENNÍHO KLOUBU * ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK TŘÍDY III * DUROLANE JE ČÁSTEČNĚ HRAZEN ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ * OBRAŤTE SE NA SVÉHO ORTOPEDA NEBO REVMATOLOGA

DUROLANE je stabilizovaná jednorázová injekce kyseliny hyaluronové. Je určený ke zmírnění bolestí způsobených osteoartrózou  v některých malých a velkých kloubech.

Základní informace: Přípravek DUROLANE je vytvářen pomocí procesu NASHA – moderního patentovaného procesu výroby kyseliny hyaluronové (HA). DUROLANE je vysoce purifikovaný produkt vyráběný bez použití jakýchkoli materiálů živočišného původu s cílem zajistit, aby riziko výskytu kontaminantů nebo nečistot bylo téměř nulové. Od uvedení přípravku DUROLANE na trh roku 2001 nebyly hlášeny žádné případy imunologických nebo anafylaktických reakcí.

Jak přípravek funguje: DUROLANE je přípravek podávaný injekčně v jedné dávce určený ke zmírnění bolestí způsobených osteoartrózou  v některých malých a velkých kloubech. Působí jako náhrada hyaluronové kyseliny, která ztratila své vlastnosti, v postiženém kloubu. Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující molekulární látka, která zajišťuje lubrikaci a tlumení nárazů v normálním zdravém kloubu.

DUROLANE® 60mg/3ml je částečně hrazen zdravotní pojišťovnou – 1 aplikace do 1 kloubu/6 měsíců.

Výrobce: Společnost Bioventus
Informační materiályBrožurka pro pacientyLeták pro lékaře,  Návod k použitíData z klinických studií
Navštivte www.durolane.com (informace pro zdravotníky a pacienty v českém jazyce)

 

FERMATHRON® A FERMATHRON PLUS® – přípravky ke zmírnění bolesti a ztuhlosti kloubů při osteoartróze

ZMÍRŇUJE BOLEST A ZTUHLOST KLOUBŮ *  ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK TŘÍDY III * PŘÍPRAVKY FERMATHRON JSOU ČÁSTEČNĚ HRAZENY ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ * OBRAŤTE SE NA SVÉHO ORTOPEDA NEBO REVMATOLOGA

Fermathron je vysokomolekulární hyaluronát sodný určený pro intraartikulární aplikaci. Jsou chemicky identické s kyselinou hyaluronovou v lidském těle a proto jsou zcela biokompatibilní. Jenou ze základních vlastností hyaluronanu a jeho roztoků je jeho pseudoplastické chování. Při pomalém pohybu funguje jako lubrikant a při rychlém pohybu jako tlumič nárazů.

Přípravky Fermathron slouží ke zmírnění bolesti a ztuhlosti kolenního, kyčelního, kotníkového a ramenního kloubu u pacientů se slabou až střední osteoartritidou v důsledku degenerativních a traumatických změn synoviálního kloubu.

Základní informace: Přípravky jsou určeny pro intraartikulární aplikaci odborníkem. Je potřeba se řídit pokyny uvedenými v příbalové informaci.

Jak přípravek funguje: Základní přípravek řady Fermathron obsahuje 1% roztok sterilního hyaluronátu sodného o hmotnosti 1 milion Daltonů. Obsahuje 20 mg HA v 2 ml předplněné injekční stříkačce. Jedná se o hyaluronát střední hmotnosti vhodný pro pacienty s nižším stupněm gonartrózy. Dávkování je JEDNA injekce týdně do postiženého kloubu po dobu 3 týdnů.

Fermathron Plus je pokračováním řady přípravků Fermathron. Jedná se čirý 1,5% roztok sterilního vysokomolekulárního hyaluronátu sodného o hmotnosti 2 miliony Daltonů. Obsahuje 30 mg HA v 2 ml předplněné injekční stříkačce pro jedno použití. Je určen pro pacienty s nižším až středním stupněm gonartrózy. Dávkování je JEDNA injekce týdně po dobu 3 týdnů.

Výrobce: Společnost Zimmer Biomet
Informační materiályLeták pro lékaře,  Příbalový leták FermathronPříbalový leták Fermathron Plus

GELCLAIR© – pomáhá při léčbě bolestivých příznaků mukozitidy v dutině ústní, které jsou způsobeny chemoterapií a radioterapií

ZMÍRŇUJE BOLEST V DUTINĚ ÚSTNÍ *  ZLEPŠUJE SCHOPNOST PACIENTA JÍST, PÍT, POLYKAT, MLUVIT A SPÁT * ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK TŘÍDY IIA * PŘÍPRAVEK GELCLAIR JE ČÁSTEČNĚ HRAZEN ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ * OBRAŤTE SE NA SVÉHO ONKOLOGA NEBO HEMATOLOGA

Gelclair® je viskózní, koncentrovaný, perorální gel určený k léčbě bolestivých příznaků mukozidity v dutině ústní

Základní informace: Gelclair je speciálně vytvořen, aby pomáhal od bolestivých symptomů mukozitidy. Má formu koncentrovaného gelu v sáčcích, který se rozpouští ve vodě.

Jak přípravek funguje: Gelclair obsahuje látky (polyvinylpyrrolidon a hyaluronát sodný), které vytvářejí na sliznici dutiny ústní vazký adherující film, který překryje obnažená nervová zakončení a tím dochází k úlevě od bolesti a k hydrataci sliznic.

Výrobce: Společnost Helsinn Healthcare, Švýcarsko
Informační materiályLeták pro lékařeNávod k použití

L-MESITRAN® – průkopnický produkt založený na lékařském medu, určený k léčbě ran, bércových vředů, proleženin a popálenin. Má použití pro širokou škálu indikací a všech fází hojení ran a antibakteriální účinnost pro podporu hojení ran.

POMÁHÁ RYCHLE ZHOJIT ŘEZNÉ RÁNY, ODŘENINY, RÁNY PO OPERACI, POPÁLENINY PRVNÍHO A DRUHÉHO STUPNĚ * POMŮŽE U PROLEŽENIN, BÉRCOVÝCH, ARTERIÁLNÍCH A DIABETICKÝCH VŘEDŮ * MÁ ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚČINKY * ODSTRAŇUJE ZÁPACH * STIMULUJE RŮST BUNĚK * REDUKUJE JIZVY

L-Mesitran je přístupný v České republice od roku 2017. V zahraničí se používá od roku 2002 a má výborné klinické výsledky.

Základní informace: Řada produktů pod značnou L-Mesitran je založena na různých koncentracích lékařského medu (od 20 do 48%) v kombinaci s lékařským hypoalergenním lanolinem, vitamíny C a E a dalšími složkami jako jsou například slunečnicový olej, olej z tresčích jater, měsíček lékařský nebo Aloe pravou. Masti, gely  a obklady jsou určeny k léčbě ran (řezných, pooperačních),  odřenin, popálenin prvního a druhého stupně, chronických ran, jako jsou proleženiny, k léčbě bércových vředů, arteriálních a diabetických vředů.

Jak přípravek funguje: Když je L-Mesitran v kontaktu s ránou, dochází ke stahování tekutin z okolních tkání, takže vzniká vlhké prostředí napomáhající hojení ran. To podporuje proces hojení usnadněním autolýzy nekrotického a devitalizovaného materiálu, napomáhá přípravě spodiny rány a podporuje epitelizaci.

Jaké produkty řady L-Mesitran nabízíme:  Podrobné informace najdete na webu produktu www.L-Mesitran.cz

Výrobce: Theo Manufacturing Bv, Holansko
Informační materiály: Brožura pro zdravotnické odborníkyProtokol péče o rány s použitím krytí pro vlhké hojení ran s obsahem lékařského medu L-Mesitran
Navštivte www.l-mesitran.cz
Mezinárodní Facebookové stránky produktuwww.facebook.com/MesitranWoundCare
Facebook Hojení ranhttps://www.facebook.com/rychlehojeniran/
Youtube Hojení ran 

Na konferenci RANDE (RÁNy a DEfekty) jsme se zeptali na zkušenosti s hojením ran L-Mesitranem. Celou přednášku najdete na webu L-Mesitran.cz.

PROVEDYE© Methylenová Modř 0.5% – pomůcka pro chirurgické výkony

STERILNÍ ROZTOK PRO LOKÁLNÍ APLIKACI * VIZUALIZAČNÍ POMŮCKA PRO CHIRURGICKÉ VÝKONY *  BARVIVO S OBSAHEM 0,5 % METHYLENOVÉ MODŘI *  ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK SE ZNÁMKOU CE  třídy IIA.

Provedye je první barvivo s obsahem 0,5 % METHYLENOVÉ MODŘI v souladu s Ph. Eur. (evropským lékopisem), určené k vizualizaci při chirurgických výkonech.

Základní informace: ProveDye® – 0,5% ,sterilní roztok pro lokální aplikaci v souladu s Ph. Eur. (evropským lékopisem, označeným CE známkou), určený k vizualizaci při chirurgických a diagnostických výkonech (např. delineace tkání a operačních částí, těsnící test pro sutury, detekce prosakování, detekce píštělí).  Methylenová modř ve své purifikované podobě je používána též v široké škále diagnostických výkonů, které vždy nejsou explicitně uvedeny v IFU, např. detekce sentinelové uzliny, barvení sliznic trávicích traktu – jícen, střevo, před endoskopií atd. Toto použití je velmi dobře zdokumentováno v řadě publikovaných klinických studií.

Výrobce: Společnost Provepharm SAS Marseille, Francie
Informační materiály: Kontraindikace, upozornění, opatření a nejčastější nežádoucí účinky najdete v letáku a návodu k užití.

VACUTEX® – krytí s rychlou kapilární aktivitou v péči o chronické rány

PREVENCE MACERACE OKOLNÍ KŮŽE * DOBRÁ RETENČNÍ KAPACITA KRYTÍ PŘI POUŽITÍ V KOMBINACI S KOMPRESIVNÍ BANDÁŽÍ * NÍZKÁ ADHEZE KE SPODINĚ RÁNY * VŠESTRANNÉ POUŽITÍ * VÝHODNÁ CENA PRO PACIENTY

Základní informace: Vacutex je víceúčelové krytí se zrychlenou kapilární aktivitou, které je určeno k léčbě těžko se hojících ran se střední až velkou tvorbou exsudátu a strupu.

Jak přípravek funguje: Krytí s kapilárním mechanismem účinku jsou vhodná pro středně až silně secernující rány, včetně ran s hustým exsudátem. V těchto případech je nutné odvést nadbytek raného sekretu z rány a zároveň zachovat adekvátní vlhkost spodiny tak, aby nebyl narušen proces hojení rány. Vacutex krytí v sobě kombinuje výhody krytí s kapilárním a drenážním mechanismem působení.

 

Výrobce: Protex Healthcare Limited
Informační materiály: Informační leták pro odborníky

Na konferenci RANDE (RÁNy a DEfekty) 2019 jsme se MUDr. Jana Stryji, PhD. zeptali jaký je profil pacienta, pro kterého bude léčba přípravkem Vacutex první volbou? Poslechnout si můžete i celou přednášku, která je určena odborníkům na hojení ran.